Vitrin Mankeni Nedir?

Vitrin Mankeni Nedir?

Vitrin Mankeni Nedir?

Vitrin mankeni; tekstil, aksesuar vb. ürünlerin; fotoğraf çekimi, prova gibi ürün ve işlemlerin müşteriye sunulması ve hazırlanması için kullanılan cinsiyetleri ve yaş grupları olan cansız ve yapay maketlere denir. En sık tekstil ve aksesuar alanında ürün teşhiri için kullanıldığı için insan figürleri çokça karşımıza çıkmaktadır. İnsan figürlerinin dışında özel tasarım vitrin mankenleri olsa dahi en çok karşılaştığımız vitrin mankeri;

  • Kadın figürleri
  • Erkek figürleri
  • Kız çocuk figürleri
  • Erkek çocuk figürleri
  • Bebek figürleri
  • Yarım manken fügürleri

şeklinde standart hale gelmiştir.

Vitrin mankenleri özellikle mağaza dekorasyonunda müşteri ilgisi çekmek amacıyla kullanılmaktadır. Vitrin mankenleri; hazır giyim sektöründe müşterileri satın almaya yönlendirme konusunda %50’den fazla katkısı olduğu kanıtlanmıştır. Durum böyleyken mağaza sahipleri de vitrin mankeni satın alırken titiz ve özenli davranmaya gayret etmektedir.

Vitrin Manken Figürü

Vitrine Manken Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mağaza dekorasyonuna büyük katkısından bahsettiğimiz vitrin mankenleri doğru kullanıldığında; daha çok satış sağlamakla kalmayıp, mağaza içerisine daha çok müşteri de çekmektedir. Ama vitrin mankeni satın alınırken mağaza sahipleri hitap ettiği kesimi ve potansiyel müşteri analizini çok iyi yapmalıdır.

Vitrin mankenleri mağaza konseptine uygun ve kullanışlı olmalıdır. Örnek vermek gerekirse büyük beden bir pantolonu bedenine uygun bir vitrin mankeninde sergilemek gerekir. Ya da çocuk kıyafetleri satan bir mağaza çocuk vitrin mankeni tercih etmelidir keza çocuk ürünlerini de ürünün cinsiyetine göre erkek çocuk veya kız çocuk fügürü olarak doğru cinsiyete doğru figür şekilde tercih etmelidir. Satın ürünler ne kadar kaliteli ve güzel olsa da vitrin makeninin beden ölçüleri, boyu ve duruşu da göz önünde bulundurularak doğru seçim yapılması ürünü ortaya çıkarmak konusunda oldukça önemli bir etkendir.

Vitrin mankenlerini mağaza vitrinlerinde kullanabildiğimiz gibi mağaza dekorasyonunda mağaza içi vitrin mankeni kullanımı da çok önemlidir. Mağaza girişlerinde popüler ürünlerinizis sergileyebileceğiniz bir manken grubu kullanabilir veya ürün grupları arasında birer manken kullanarak mağaza orta stantlarında sattığınız ürünlerin görsellerini sergileyebilirsiniz, bu şekilde farklı ürün gruplarından oluşturduğunuz kombinleri mankene giydirebilirsiniz. Müşterileriniz de manken üstünde ki ürünleri, mankenin yakın çevresinde bulabilirler.

Vitrin mankenlerini satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise satın alacağınız mankenlerin üretim materyaleri olmalıdır. Sıkça kullanılan vitrin mankeni modelleri ve materyalerini;

şekilde sıralayabiliriz.

Mağaza sahipleri düşük maliyetli olması sebebiyle polyester vitrin mankenlerini tercih etmektedir. Vitrin manken fügürleri arasındaki fiyat farkı içerdiği materyaler ve işçilikten kaynaklanmaktadır. Vitrin mankeni gerçek bir insan figürüne ne kadar benzerlik gösteriyorsa fiyatı da o kadar artış göstermektedir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin?