Mağaza Türüne Göre Raf Sistemleri Seçimi

  • Anasayfa
  • /
  • Mağaza Türüne Göre Raf Sistemleri Seçimi
Mağaza Türüne Göre Raf Sistemleri Seçimi

Mağaza Türüne Göre Raf Sistemleri Seçimi

Bir önceki yazımızda mağazalar için raf ve askılık seçimi nasıl olmalı sorusunun cevabını incelemiştik. Mobilya ve ev gereçleri, tekstil, hobi ve aksesuar, bijuteri kategorilerinde bu tercihlerin nasıl olması gerektiğine değindik. Devam yazısı niteliğindeki bu yazımızda ise gıda, elektronik eşya, kozmetik, kitap ve petshop mağazaları için raf ve askılık seçimlerinin nasıl olması gerektiğine bir göz atalım.

Mağazaların türüne göre dizaynında kullanılan belli başlı renkler vardır. Bu konuya ayrı olarak başka bir yazıda detaylı bir şekilde değineceğiz fakat kısaca söylemek gerekirse her mağazayı temsil eden renk kombinasyonları bulunur. Raf ve askılık seçimlerinde ise bu renklere göre tercih yapılır.

Gıda Mağazaları İçin Raf Sistemleri

Gıda mağazalarının temelini raf sistemleri oluşturur. Ürün sayısı ve türü çok fazladır ve ürünleri müşterinin kolaylıkla ayırt edebileceği gibi konumlandırmak gerekir. Mağazanın iç hacmini ve ürün miktarını analiz ederken, raf sistemlerinin dizaynında müşterinin mağaza içinde rahatlıkla gezebilmesi için alan oluşturmak oldukça önemlidir. Gıda mağazalarının dizaynında fazlasıyla özenli çalışmak gerekir.

Elektronik Eşya Mağazaları İçin Raf Sistemleri

Genellikle mavi, lacivert renklerinin ön planda olduğu elektronik eşya mağazalarında vitrin rafları çok fazla tercih edilir. Ürünlerin daha çok dikkat çekmesi adına raf sistemlerinde açık tonlar kullanılabilir. Mağazanın iç hacmi analiz edilerek dizayn edilir.

Kozmetik Mağazaları İçin Raf Sistemleri

Kozmetik de gıda sektörü gibi çok fazla ürünü içeriğinde barındıran bir sektördür. Canlı renklerin hakim olduğu kozmetik mağazalarında raflar farklı renklerde de olabilir, tek bir renkte de. Bu tamamen mağazanın konseptine göre değişebilecek, seçeneklerin fazla olduğu bir konudur. Ürünlerin düzenli ve dikkat çekici olması gerekir. Raf sistemlerinde tercih yaparken bu durum incelenir.

Kitap Mağazaları İçin Raf Sistemleri

Kitapların temel renkleri hasır, krem ve kahve tonlarıdır. Kitap mağazalarında vintage bir şıklık göz önüne gelirken raf sistemlerinde ahşap sıklıkla tercih edilir. Kitapların göze hitap eden ve yine düzenli bir şekilde sergilenmesi önemlidir. Bu sebeple mağaza dizaynında kitapların türüne ve sayısına dikkat edilir.

Petshop Mağazaları İçin Raf Sistemleri

Petshop mağazaları için raf seçenekleri oldukça fazladır. Genellikle duvar rafları tercih edilmektedir. Markanın renk konseptine göre raf sistemlerinin renkleri belirlenebilir. Aynı zamanda daha şık ve müşterinin ilgisini çeken bir görüntü hedeflenirse, aydınlatmalı raf sistemleri de tercih edilebilir. Aydınlatmalı raf sistemleri ile ilgili detaylı bilgiyi bir sonraki yazımızda paylaşıyor olacağız.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin?