Mağaza Raf Sistemi Hakkında Tavsiyeler

  • Anasayfa
  • /
  • Mağaza Raf Sistemi Hakkında Tavsiyeler
Mağaza Raf Sistemi Hakkında Tavsiyeler

Mağaza Raf Sistemi Hakkında Tavsiyeler

Mağazalarda ürün tanıtımı yapmak için kullanılan en yöntemlerden birisi, raf sistemidir. Raflara dizilen ürünler, oldukça iyi tanıtım yapılması nedeniyle daha fazla satılır. Ancak raf sistemleri konusunda dikkat edilmesi gerekilen bazı durumlar vardır. Mesela rafların konumu, rafların boyutları ve raf seçimi konusunda dikkat etmeniz gerekebilir. Genellikle bu değişiklikler, mağazalara göre değişse de benzer raf türlerini her bir mağazada kullanabilirsiniz. 

Mağazalarda raf sistemleri, her mağaza kullanılabilir. Ancak genel olarak giyim mağazalarında ve gıda mağazalarında raf sistemleri daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle de giyim mağazalarında raf ve askılık sistemleri sayesinde ciddi bir alan tasarrufu ve iyi bir mağaza dekorasyonu çalışması yapılabilir. 

Mağaza Raf Sistemleri Faydaları

Mağazalarda raf sistemleri, ürünlerin daha sistemli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Örnek olarak depodan çıkan ürünler raflara yerleştirilerek ürün sayımını ve ürün takibini kolaylaştırır. Bu da çalışanların gereksiz yere enerji harcamalarını engeller. Ek olarak mağazalarda ürünlerin derli toplu olarak sergilenmesini sağlaması da iyi bir avantajdır.

Mağazalarda benzer ürünler, aynı rafta yer aldığı zaman müşteriler aradıkları ürünleri kolaylıkla bulabilir. Mesela süpermarketlerde şarküteri ürünlerinin aynı raflarda yer alması sonucu benzer bir ürün almak isteyen müşteri diğer raflara göz atarak aradığını daha çabuk bulabilir. Yine alkollü içkiler reyonunda yer alan raflarda da benzer ürünler satıldığı için müşteriler aradıklarını oldukça kısa bir süre içerisinde bulabilir. 

Mağaza raf sistemleri; gıda, giyim, kozmetik, aksesuar ve kitap mağazaları olmak üzere her türlü mağazada kullanılabilir. Sırt sırta raflar genellikle mağazalarda alan tasarrufu açısından sıklıkla tercih edilirken kozmetik ve aksesuar mağazalarında duvar raflarını görmek mümkündür. Mağazalara uygun olarak raf çeşitlerinden faydalanmak hem daha dekoratif bir görünüm sağlar hem de alan tasarrufu ve sistemli çalışma açısından kolaylık sağlar. 

Raf Sistemi

Mağaza Dekorasyonu Konusunda Rafların Önemi

Eğer giyim ve gıda mağazaları gibi çok çeşitte ve yüksek sayıda ürün satışında bulunuyorsanız raflar sizin için olmazsa olmazdır. Ahşap raflar, genellikle diğer çeşit raflardan daha uzun ömürlüdür ve sıklıkla tercih edilir. Eğer müşterilerinizin dükkanda daha fazla ürünle etkileşime geçmesini istiyorsanız raf sistemlerini kullanmanızda fayda vardır. Ek olarak raflarda yer alan ürünlerin benzer ürünler olması nedeniyle de müşteriler aradıkları ürüne bakarken daha birçok benzer ürünle karşılaşır. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, gıda alışverişine aç olarak çıkan müşteriler, aradıkları ürün dışında ürün satın almayı tercih ediyor. Bu nedenle gıda ürünlerini benzer raflarda satışa sunmak, müşterinin aklına gelmeyen ürünü dahi ona sunmak demektir. 

Raflar, ürünlerin sunumu açısından da oldukça önemlidir. Raflarda sunulan ürünler, raf boyunca müşterinin kolay göz gezdirmesini sağlar. Bu nedenle kırmızı renkli raflar, ayırt edilebilirlik açısından daha fazla göze batar ve daha sık tercih edilir. Rafların renk seçimleri, müşterilerde mağazaya ilişkin farklı bir bakış açısı uyandırabilir. Bu nedenle mağazanızla uyumlu renkte raf seçmeniz oldukça önemlidir. 

Bu önerileri göz önünde bulundurarak mağazalarınızda satış oranlarını çok kısa bir süre içerisinde yükseltebilirsiniz. 


Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin?