Mağaza Dizaynı - Mağaza Raf Sistemleri / Mağaza Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

  • Anasayfa
  • /
  • Mağaza Dizaynı - Mağaza Raf Sistemleri / Mağaza Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Mağaza Dizaynı - Mağaza Raf Sistemleri / Mağaza Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Mağaza Dizaynı - Mağaza Raf Sistemleri / Mağaza Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

    Mağaza dekorasyonu nasıl olmalı? Sorusu özellikle etkili pazarlama açısından son derece önemlidir. Genel olarak dekorasyon denildiği zaman hep ev tasarımı akla gelir. Fakat özellikle son zamanlarda mağaza içi dekorasyonu, özellikle müşterilerin ilgisini çekmek ve etkili pazarlama açısından oldukça önem kazandı. Oldukça büyük alanlara sahip market ve mağaza zincirlerindeki dekorasyonlarla beraber artık “Mağaza Dekorasyon Katalogları” oluşturulmaya başlandı. Ticari kurumlar olmaları nedeniyle mağazalar bu duruma daha profesyonel bir şekilde yaklaşarak dizayndan renk uyumlarına kadar pek çok duruma oldukça dikkat etmekteler. Çünkü bir mağazanın satışa çıkardığı ürünün kalitesi kadar, o ürünü müşteriye nasıl sunduğu, pazarlamasını nasıl yaptığı da bir o kadar önemlidir. Dolayısıyla mağazalar bu duruma çok titiz yaklaşmaktalar. 


    Mağaza dizayn konusunda önemli olan, mağazanın genel anlamdaki konseptini  belirledikten sonra tasarımı da buna uygun bir şekilde hazırlamaktır. Buradaki ilk soru şu: Hizmeti verilen bir ürünün, pazarlaması ne kadar etkili şekilde yapılıyor?


    Ayrı olarak çalışan personellerin de rahat hareket edebilecekleri bir alan dizaynı yapmak, ikinci önemli konu olmaktadır. Böylelikle çalışanlarınız müşterilere ürün  tanıtımı yaparken herhangi bir aksaklık ya da sorunla karşılaşmamış olacaklardır.


    Üçüncü önemli olan konu ise mağazanın bulunduğu yerdir. Mağazanızın işlek bir cadde üzerinde olması büyük bir avantajdır ve bu noktada vitrinlerinizin müşterilerinizi çekebilecek özellikle özenle hazırlanmış olmaları gerekir. Mağazanızın ışıklandırmaları da müşterinin ürünü satın almasında büyük bir rol oynar. Etkili bir biçimde hazırlanmış olması, girişiminizin kazanca çevrilmesi için gereklidir.


. İyi bir pazarlama ile satış odaklı dekorasyonların nasıl olması gerektiğine dair bilgileri birkaç başlıkta toplayacak olursak şu şekildedir diyebiliriz:


Adım 1: Müşterilerinizi En Göze Çarpan Ürünlerinizle Karşılayın

 

    Ürünleri göze çarpan özelliklerini ortaya koyan dekorları ile mağazanın giriş kısımlarında sergilemek müşterilerin ilgisini çeker. Bir müşteri mağazaya girdiği ilk andan itibaren albenisi yüksek olan bu dekorlardaki ürünleri inceleme ihtiyacı hissedecektir. Bu durum satış oranını arttıracaktır. Ürünün müşteriyle olan ilk temasındaki etkinin yüksek olması için dekorların çok titiz bir şekilde seçilmiş olması gerekir. Müşteri ilk etkileşimde üç ana unsura odaklanır: Tabela, vitrin dizaynı ve giriş kısmında bulunan dekor. Bu üçünün birbiriyle uyumlu olması, müşterinin mağaza girmesini ve ürünü almasını yüksek oranda etkiler. 


Adım 2: İç Mekanda Kullanılacak Görsel ve Dekorlar


    İç mekanda kullanılacak görsel ve dekorlar hizmet verilen ürünün satılmasında etkili olan önemli unsurlardan biridir şüphesiz. Mağazanın estetik görünümü için sadece vitrin ve tabela yeterli olmayacaktır. Bunun yanında iç mekanda kullanılan görseller, dekorlar ve hatta ışıklandırma dahi çok önemlidir ve titizlikle yapılması gerekir. Mağaza içindeki ürünlerle doğru orantılı olacak şekilde bunların kullanılması ve yerleştirilmesi fark yaratır. Böylelikle müşterilere marka konseptini benimsetmiş olursunuz. 


Adım 3: Işıklandırma


    Işıklandırma bir mağaza dekorasyonu için belki de hayati öneme sahip konuların en başında gelir. Mağazanın yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak farklı ışıklandırma uygulamaları kullanılarak en göz alıcısı bulunmalıdır. Bir mağaza için vitrin ışıklandırması her ne kadar önemli olsa da tek başına yeterli değildir. Dolayısıyla mağazalarda genellikle “Tavan aydınlatması, bölgesel aydınlatmalar ve vurgu yapılacak ürünlerin aydınlatması” olarak farklı şekillerde de aydınlatma konseptleri bulunur. Tüm bunları doğru bir şekilde yapmak, pazarlama ve satış anlamında mağazaya oldukça yardımcı olacaktır.

 

Adım 4:Havalandırma ve Hareket Alanı


    Havalandırma ve hareket alanı bir müşterinin mağaza içinde dikkat ettiği konuların başında gelir. Mağaza içindeki havanın boğucu ve ağır olmaması adına havalandırma sistemlerinin eksiksiz ve gürültüsüz bir şekilde düzenlenmesi önemlidir. Böylelikle müşteriler mağaza içindeyken çıkma eğilimi göstermezler.


    Mağaza dekorasyonu pek çok ayrıntı ve incelik gerektiren bir durumdur. Her bir ayrıntının düşünülmesi ve çok titiz bir incelikle yapılması, müşteriler üzerinde o markanın etkisini bir hayli arttırmaya olanak sağlar. Sancak Dizayn olarak tüm bu süreçlerde yanınızda oluyoruz. Anahtar teslim mağaza dekorasyonu kapsamında başından sonuna kadar her şeyi sizler için hazırlıyoruz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin?