Mağaza Dekorasyonunda; Vitrin Mankenleri Yeri

  • Anasayfa
  • /
  • Mağaza Dekorasyonunda; Vitrin Mankenleri Yeri
Mağaza Dekorasyonunda; Vitrin Mankenleri Yeri

Mağaza Dekorasyonunda; Vitrin Mankenleri Yeri

Mağazaların verdiği izlenim de mağaza dekorasyonu da artık çok ama çok önemli yerde. Vitrin tasarımı bir sürü detayı da içinde barındırır ve ince detaylar gerektirir. Vitrin tasarımı içine girmeden dışarıdan bakan insanlar için çok basit ve uğraştırıcı bir iş gibi görünmese de içine girdikçe aslında iki manken giydirmek olmadığı anlaşılır. Mağaza da vitrin tasarımız mağazaların çizdiği imaj ve müşteriye verdiği izlenim de önemli bir rol oynar. Vitrin tasarımı bir sürü emek ve zamanın harcanmasına sebep olur.  Vitrin tasarımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır;  

Vitrin Genişliği 

Vitrin tasarlarken en önemli detaylardan biri vitrinin genişliğidir. Eğer vitrin yeterince geniş ve kullanım alanı yeterli değilse çalışmak zor olur. Vitrinlerin şekli çoğunlukla dikdörtgen, ince ve uzun olarak görülür. Vitrin genişliğine göre değişmekle beraber bir vitrinin büyüklüğü ortalama 4 ya da 5 mankenin sığabileceği büyüklükte olmalıdır.  Bu durum doğal olarak mağazaların büyüklüğü ve kalitesine göre farklılık göstermektedir.
Vitrin mankenleri

Vitrin Tasarımında Işık Kullanımı

Vitrin tasarımında ışık kullanım şekli tasarımın duruşu ve estetik durması için çok önemli bir detaydır. Dikkat çekmesini istediğimiz ürünlerin ışıklandırılması satış performansı ve öne çıkmasında çok önemli bir rol oynar.  Mağazanın ışıklandırılması vitrin ışıklandırmasına göre daha hafif ve sade kullanılırsa vitrin daha ilgi çekici ve ön planda olur. Vitrinin ışıklandırması mağaza ışığına ve dekorasyonuna göre ayarlanmalı ve değişkenlik göstermelidir. 

Vitrin mankenleri

Vitrin Tasarımında Nasıl Mankenler Kullanılmalı?

Vitrin tasarlarken birçok eşya kullanılır ama bunlar içinden en önemli etken vitrin mankenleridir. Vitrin tasarımında nasıl mankenler kullanılmalı oldukça sık rastladığımız bir soru. Vitrin mankenleri (Vitrin Mankeni Nedir?)üzerinde bulunan ürünler mağazanın hem imajı hem de tanıtımı için çok önemlidir. Vitrin tasarlarken sadece mankenlerin üzerinde bulunanlar değil mankenlerin gerçekçiliği ve kalitesi de önemlidir. Mankenlerin ölçüleri insan yapısı göz önünde bulunarak seçilmeli ve ürünler bu manken ölçüleri göz önüne alınarak seçilmelidir. Seçilen mankenlerin gerçekçi olması ürünlerin sergilenmesin de önemli bir rol oynar.  Vitrin tasarımında kullanılan mankenler sıradan mankenler de değil özel ve hareketli mankenler de kullanılarak daha ilgi çekici hale getirilebilir. Bunların yanı sıra mankenlerin seçilen ürünle konsept halinde olması da önemlidir konsepte göre elin de balon, piknik sepeti vb. şeylerle süslenebilir. Mağaza dekorasyon püf noktaları makalemizi okumak ister misiniz?

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin?