Mağaza Dekorasyonunda Püf Noktalar

Mağaza Dekorasyonunda Püf Noktalar

Mağaza Dekorasyonunda Püf Noktalar

Mağaza dekorasyon günümüzde satış yapmanın en önemli noktalarından birisi, bu sebeple pek çok iş yeri ve iş sahibi bu konuyla yakından ilgileniyor. Peki, bir mağazayı dekor etmenin püf noktaları nelerdir?

Mağaza Dekorasyon; Renkler

Bir mağaza dizayn ederken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus renklerdir. Duvar ve raflarda satışı yapılan ürünün renklerini ön plana çıkaracak renklerin kullanımı müşterinin dikkatini ürüne vermesini kolaylaştıracaktır.

Örneğin bir ayakkabı mağazasında koyu renkli ayakkabıların bulunduğu bölümlerin renkleri daha açıkken, spor ayakkabıların bulunduğu bölümler nispeten daha koyudur.

Mağazalarda renkler sadece ürünü ön plana çıkarmakla kalmamalı, bunun yanında müşteriyi ürünü kullanırken hissetmesi istenen duygu durumuna sokmalıdır. Bu sebeple spor ürünlerin satıldığı bir mağazada daha renkli ve canlı ürünler kullanılırken klasik ürünlerin olduğu bir mağazada siyah, beyaz ve gri gibi sert renklerin kullanılır.

Mağaza Dekorasyon; Raflar

Mağazalarda rafların düzeni ve raflarda kullanılan dekoratif öğeler de müşterinin fikrinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Örneğin hedef kitlesinde kadınlar olan bir mağazada rafların boyunun çok uzun tutulmaması, hedef kitlesinde erkekler olan bir mağazada ise çok kısa tutulmaması önemlidir. Kimse bir ürünü incelerken iki büklüm olmayı ya da o ürüne uzanamamayı istemez.

Bunun yanında rafların kenarlarında dönemsel olarak bulundurulacak bazı aksesuarlar da mağazanın çekiciliğine katkı da bulunacaktır.

Kış aylarında rafların kenarlarında sarkıtılacak kesik beyaz kurdeleler müşterinin dikkatini çekecek ve mağazada kış aylarına uygun ürünler bulunduğu izlenimini yaratacaktır.


Mağaza Dekorasyon; Aynalar

Özellikle giyim mağazalarının dekorasyonunda vazgeçilmez olan aynalar, bir otomobil mağazasından bir bakkal dükkânının tasarımına kadar her sektörde kendine yer bulur. Kişi, alacağı ürünle kendini bir arada gördüğünde ürünü benimseme ihtimali artar. Böylelikle kişi ile ürün arasında duygusal bir bağ oluşur ve ürün daha cazip hâle gelir.

Aynaların, müşterilerin kolay ulaşabileceği yerlerde olması ve ürüne göre yerleştirilmesi gerekir. Bir ayakkabı mağazasında aynalar ayağı görebilecek kadar aşağıda, bir giyim mağazasında tüm vücudun görülebileceği kadar uzun, bir araç galerisindeyse duvarları kaplayacak kadar büyük olması gerekir. Yani müşteri ile ürünün beraberce aynaya sığabilmesi bir dükkan dizayn noktasında atlanamayacak bir detaydır. 

Mağaza Dekorasyonun; Işıklandırma

Karanlık bir ortamda kimse alışveriş yapmak istemez, ancak kimse ışığın gözünü rahatsız etmesini de istemez. İşte bu sebeple bir mağazayı ışıklandırırken kullanılabilecek yegane ürün bol sayıda düşük ışıklı ampul ya da spotlardır.

Bir mağazada ışıklar sadece müşterinin değil, çalışan da rahatı yapılandırılmalıdır. Sürekli aynı mekanda ve aynı ışığın altında çalışacak kişi eğer durumdan rahatsız olursa dinlenme ihtiyacı duyacaktır. Bu durumda ışıkların ürünlerin denendiği ve sergilendiği kısımlarda daha yoğun, çalışanların bulunduğu ve dinlendiği kısımlarda nispeten daha az olması gerekir.

Bir mağazanın dekorasyonunda en önemli detay ise onu tasarlayanın içinden gelenlerdir. İçinize sinene kadar deneyin, başarı güdülerimizde gizlidir.

Mağaza Dekorasyonu Fiyatları

Mağaza dekorasyonu fiyatları değişiklik gösteren bir olgudur. Birçok etken ile değişiklik fiyat noktasında olabilmektedir. Kullanılan ürünün kalitesi ve uygulanan işçilik Mağaza dekorasyonu fiyatları noktasında en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bu etkenlerin dışında ne kadarlık bir alan için dekorasyon yapılacağının da belirtilmesi fiyatlandırma noktasında önemli bir detaydır. 


Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin?