Mağaza Dekorasyonu Neden Önemlidir?

  • Anasayfa
  • /
  • Mağaza Dekorasyonu Neden Önemlidir?
Mağaza Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Mağaza Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Markanızın kimliği mağazanızın dekorasyonu ile bulur. İyi bir dekorasyon müşterileri sadece mağazaya çekmekle kalmaz uzun vadade insanların aklında da kalmanızı sağlar.

Mağaza dekorasyonu mağazanın kullanış şekline göre oluşumu, mağazanızın yaratacağı kreatif etki bakımından son derece önemlidir. Kullanacağınız renkler, ışıklandırma, zemin rengi, mağaza raf sistremleri, ürün gruplarınız mağaza dekorasyonunda oldukça önemli unsurlardır. Ama herşeyden önce satacağınız ürünleri göz önünde tutatarak iyi bir hedef kitle analizi yapmanız bu konuda oldukça önemlidir. Hedef kitlenizi belirledikten sonra mağaza konseptinizi hedef kitlenize göre çok daha rahat bir şekilde kurgulayabilirsiniz. Çok kabaca bir örneklendirme yapacak olursak; erkek klasik giyim ürünleri satan bir mağazanın pembe ışıklandırma kullanması mağaza konseptine çok aykırı olur. Mağaza dekorasyonunda konsept hataları müşterileri bilinç altında çok rahatsız edeceğinden müşteri kaybetmenize neden olacaktır.

Mağaza dekorasyonunuz bir konsepte sahip mi?

Mağaza konsepti mağazanın uyum içerisinde ki bütünlüğüne denir. Sancak Dizayn olarak tasarladığımız mağazalarda belirli bir konsept yakalayarak aynı konseptte müşterilerimizin devam etmesini sağlıyoruz. Mesela ahşap tasarım kullandığımız bir mağaza dekorasyonunda tabi ki müşterimiz için sarı ışıklandırma tercih ediyoruz fakat zaman içerisinde müşterilerimiz yanan ışık yerine beyaz tercih edebiliyorlar bu konsepti oldukça bozan bir hamle oluyor. Etkisini istatistiksel olarakta hesaplayabilirsiniz. Satışlarınıza bakın mağaza dekorasyon öncesi ve sonra olarak ikiye ayırarak baktığınızda sonucu göreceksiniz.

Örnek mağaza konsepti

360 Derece Bütünlük Sağlayın!

Mağaza konsepti sadece zemin rengi, ışıklandırma, raflar ve vitrin mankenleri ile bitmiyor. Bütünlüğü her açıdan değerlendirerek konsept dışına çıkmamalısınız. Yani dememiz o ki mağazanızda çalan müzik dahi konseptiniz ile uyum içerisinde olmalı. Bunun için kendinize bir Youtube kanalı kurup konseptinize uygun müzikleri derleyerek ürünlerinizi bir slayt gösterisi şeklinde ayarlayıp mağaza içerisinde ki televizyonlarda döndürebilirsiniz. Mağaza dekorasyonunu ve konseptinizi asla kaybetmeyerek müşterileri çok kolay etkileyebilirsiniz.


Mağaza Dekorasyonunun Satışa Katkısı Nedir?

Mağaza dekorasyonunu zaten makalemizin başında da söylediğimiz gibi müşteriyi mağazaya çekmek konusunda en önemli etkendir. İş böyleyken satış anakalemi olarak düşünebilirsiniz mağaza dekorasyonunu. Şimdi siz de bir tüketici olarak düşünün göz alıcı bir mağazaya girip alışveriş yapmak mı isterseniz? Yoksa, sıradan bir mağazada mı? Bizim her zaman söylediğimiz çok önemli bir söz vardır! "İşin sırrı aslında Selfiesi çekin mağaza olmak".

İşin sırrı aslında Selfiesi çekin mağaza olmak

Mağaza dekorasyonu önemli midir? Evet!

Çünkü mağaza dekorasyonu satışın ana hizmetkarıdır! Söylediklerimizi maddeler halinde sıralayacak olursak;

  1. Kreatif bir mağaza tasarımı,
  2. Konseptin dışına çıkmamak,
  3. Bütünlüğü her açıyla ele almak,
  4. Her daim bütünlüğü korumak ve yaşatmak.

Bu maddelere bağlı kalarak konseptinizi koruyabilir ve müşterileri satışa çevirmek konusunda işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin?