Mağaza Dekorasyonu Müşteri Için Önemli Mi?

  • Anasayfa
  • /
  • Mağaza Dekorasyonu Müşteri Için Önemli Mi?
Mağaza dekorasyonu müşteri için önemli mi?

Mağaza dekorasyonu müşteri için önemli mi?

İlk görüşte aşık edin.

Mağaza dekorasyonu mağazanızın ve markanızın ilgi çekmesi ve ön plana çıkması için en önemli faktördür. Bu yüzden mağaza dekorasyonunun müşteri için önemi yüksektir. Mağaza da bulunan ürünlere göre belirlenen konseptler dâhilinde belirlenen dekorasyon fikirleri, mağazanızın müşteriler üzerinde bıraktığı etki çok fazladır.

Farklı kategoride olan ürünleri satan mağazanın dekorasyonunda satılan ürünlere ya da mağazaya göre cansız ya da canlı renkler seçilebilir. Çalıştığınız sektörde bulunduğunuz, seçtiğiniz ürünleri satışa sunduğunuz müşteri kitlesini belirlemek amacı ile belirleyip buna göre karar vermelisiniz. Eğer kadın ürünleri satmak için karar verdiyseniz çoğunlukla canlı ve hareketli renkler seçilir ve durum satış miktarınızı oldukça arttıracaktır. 

Mağaza Dekorasyonunuzun Bir Konsepti Var mı?

Mağazanızın dekorasyonunu yaparken bir konsept belirlemek hem dikkat çekmek hem de satışların artmasın da önemli bir rol oynar. Mağaza dekorasyon konsepti olarak kastettiğimiz mağazanın bütün detaylarıyla uyumlu olmalı ve mağazayı temsil etmelidir. Örneğin deniz ve denizcilik konsepti belirleyen bir mağaza da ürünler son derece özenle ve konsepte uygun şekilde seçilmelidir. Bu seçimler hem konseptin öne çıkmasında hem de ürün tanıtımında çok önemli rol oynar.

 Denizcilik konsepti olan bir mağazada ağırlıklı olarak mavi ve beyaz, sevgililik konsepti olan mağaza da çoğunlukla kırmızı renkler ağırlıklı olarak kullanılabilir. Seçilen konseptlerin çeşitliliği ve sürekli değişen konseptler sayesinde mağazanız hem daha ilgi çekici hem daha akılda kalıcı hale gelir.

Dekorasyon Satış Miktarını Etkiler mi?

Mağaza dekorasyonu hiç şüphesiz satış miktarını oldukça fazla etkiler. Kaliteli ve hoş görünümlü bir mağaza daha dikkat çekici ve ön planda olur. Mağazanızın dekorasyonuna verdiğiniz değer mağazanıza ve müşterilere verdiğiniz değerle eş değerdir. Dekorasyona ne kadar önem verirseniz satış miktarınız da ona oranla artış gösterecektir. 

Müşteriler mağazanın en önce görünümüne, ışıklandırmasına, vitrinine, vitrin mankenleri ve konseptine bakar ve içeri girip ona göre alışveriş yaparlar. Günümüz de mağazaları incelediğimiz de yurt dışında bulunan çoğu başarılı ve ünlü markaların dekorasyonları genellikle gösterişli ve özgün konseptler seçilerek oluşturuluyor. Mevsim geçişlerinde, özel günler de ya da indirim ve kampanyalar da hazırlanan özel temalar sayesinde müşterileri hem markanız hem de markanızdan haberdar edebilirsiniz. Mağaza dekorasyonu mağazanın içine ve dışına özen gösterilerek mağaza raf sistemleri dizilimi, eğer giyim mağazası ise ürünlerin yerleştirilmesi dahil katlanması ve satış yerlerinin konulmasına kadar hepsi bir konsept dahilinde bütün halinde planlanmalıdır. 

Mağaza dekorasyonu yapılırken müşteri beğenisi ve müşterinin istekleri de göz önüne alınarak kararlar verilmeli ve özgün olmaya özen gösterilmelidir. Mağaza dekorasyonu neden mi önemli? 

Çünkü mağazanızın konsepti ve dekorasyonu mağazanızın satışını, verdiği izlenmiş, kalitesini arttıran en önemli güçtür. Kaliteli konseptler ve kaliteli dekorasyonlar, kaliteli bir mağaza, kaliteli bir ürün ve kaliteli bir marka anlamına gelir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin?