Mağaza Dekorasyon Ve Konsept Oluşturma

  • Anasayfa
  • /
  • Mağaza Dekorasyon Ve Konsept Oluşturma
Mağaza Dekorasyon ve Konsept Oluşturma

Mağaza Dekorasyon ve Konsept Oluşturma

Günümüzde mağazalar, iyi bir kurumsal kimlik çalışması sonucu satışlarını ciddi oranlarda arttırmaktadır. Özellikle de iyi bir konsept ve iyi bir dekoratif tasarıma sahip olan mağazalar, müşterilerini doğru yere en iyi şekilde yönlendirebilir. Bu yazımızda da mağaza dekorasyonu hakkında gerekli bilgileri vereceğiz ve iyi bir mağaza, nasıl bir iç tasarıma sahip olmalıdır onu inceleyeceğiz. 

Mağaza Dekorasyonu Nedir?

Mağazaların baştan aşağı iç tasarımları, mağazanın dekorasyonudur. Mağaza içerisinde a’dan z’ye her türlü yerleştirilecek malzeme, doğru yere ve doğru kriterlere uygun olarak yerleştirilmelidir. Renk seçimi, kasanın konumu ve raflar arası mesafe gibi birçok konu, mağaza dekorasyonunun içerisinde yer alan hususlardır. 

Doğru Ürünü Doğru Yere Koymak

Mağazalarda doğru ürünleri doğru yerlere koymak, satışları arttıran en önemli hususlardan birisidir. Örnek olarak süpermarketleri inceleyebilirsiniz. Hepsi, girişte ve kasaya yaklaştıkça benzer ürünleri sunmaktadır. Çünkü dekorasyon konusunda hepsinin ortak bir fikirleri vardır. Aynı şekilde mağaza dekorasyon konusunda da hangi mağaza olursa olsun genel geçer kurallar vardır. Mesela, müşteriler tarafından en çok satın alınan ve satın alınması en muhtemel ürünleri en öne yerleştirmek, müşterilerin aklına gelmese de o ürünleri görmesini sağlar. Giyim mağazalarında genellikle; çorap, gözlük, eldiven ve parfüm gibi ürünler ya kasanın yanında ya da giriştedir. Çünkü kasada beklerken ya da kararsız bir müşterinin dükkana ilk girdiğinde dikkatini en kolay çeken ürünler, alınması en kolay ürünlerdir. 

Uygun Renkler Kullanmak

Mağaza dekorasyonu konusunda bir diğer dikkat çeken husus da renklerdir. Ünlü giyim mağazalarını düşünelim. Genelde hepsi mavi ve tonlarındaki renkleri tercih etmektedir. Ya da yeşile yakın renkler tercih edilir. Raflarda ise canlı renklerden oluşan ürünler tercih edilmektedir. Böylece müşterileri görsel uyaranlarla alışverişe teşvik edebilirsiniz. Renkler, farklı türde mesajlar vermektedir. Mavi ve yeşil gibi renkler ise kişide güven ve huzur duygusu oluşturmaktadır. Kırmızı ve sarı gibi renkler ise daha çok dikkat ve panik havası oluşturmaktadır. Bu nedenle mağazalar mavi ve yeşil renk tonlarından sıklıkla faydalanmaktadır. 

Gelelim Raflara 

Mağaza dekorasyon konusunda gelelim bir diğer önemli konuya. Efendim mağazalarda raflar olmazsa olmazdır. Bu raflarda ürün sergilemek, öyle kolay bir iş de değildir. Öncelikle mağazanızın türüne uygun raflar seçilmelidir. Mesela gıda mağazasında ve giyim mağazasında farklı türde mağaza raf sistemleri yer almak zorundadır. Aynı şekilde farklı ürünler sergilenir. Mağazalar hedef kitleye özgün olarak farklı şekilde raf tasarımları kullanmak zorundadır. En sık tercih edilen ürünler, 155-165 cm yükseklikteki bölmede yer almalıdır. Böylece müşteriler en çok aradıkları ürün için uzanmak ya da eğilmek zorunda kalmaz. Farklı cinsiyetlere göre de farklı boy raflar kullanılması oldukça iyi olur. Misal, kadınlar için daha kısa raflar gerekirken erkekler için biraz daha uzun olmalıdır. Aynı şekilde diğer tüm yerleştirilecek eşyaların da (ayna, kapı, banko vs.) ortalama insan boyuna eşdeğer şekilde ayarlanması oldukça önemlidir. 

İyi bir mağaza dekorasyonu ve konsepti için bu önerilerimizi mağazanıza uygun şekilde ayarlarsanız, satışlarda istenen başarıyı yakalayabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin?